2014 Winners
Tisch Library Undergraduate Research Awards

First year writing
program category
First Place Winner

Ambika Jayakumar
  • Ambika Jayakumar ’17
  • For her paper Genetically Engineered Crops and Malnutrition (ENG 1)

001-099 course category
First Place Winner


Dinh Ngoc Phuong (Phoebe)
  • Dinh Ngoc Phuong (Phoebe) ‘17
  • For her paper On Women's Nightmares in Japanese Female Writings: the Forgotten Rebellion (JPN 91)

100-199 course category
First Place Winner


Aniket De
  • Aniket De ‘16
  • For his paper Swinging before Śiva: Renunciation, Colonialism and a Bengali Ritua (REL 148)

First year
writing program category
Second Place Winner

Alexandria Trombley
  • Alexandria Trombley ‘17
  • For her paper Proposal for Integration of Dance Technology into Fusion Dance Academy Curriculum (ENG 1)

001-099 level course category
Second Place Winner


Megan D' Andrea
  • Megan D’Andrea ’17
  • For her paper Reducing the Prevalence of Asthma in Boston Public Housing (CH 1)

100-199 level course category
Second Place Winner


Molly Weinstein
  • Molly Weinstein ’14
  • For her paper The Levant Unveiled: Western Travelers' Reports on Ottoman Female Bathing Culture (HIST 196)


Honorable Mention

Peter Todorov
  • Petar Todorov ’14
  • For his paper Soaking up c-di-GMP (EXP 97)


Zach Zagar
  • Zachary Zager ’17
  • For his paper A Not-so-unlikely friendship: The United States and Russia in a British World (HIST 28)
  • Hayden Lizotte ‘15
  • For his paper Suspicious Empathy: A Method for Representing American Hinduism (REL 148)
Aradhna Agarwal, Tyler Starr, and Erica Feldman
  • Erica Feldman ‘14, Tyler Starr ‘14, and Aradhna Agarwal ’14
  • For their paper Influence of the Microbiome on Celiac Disease Prevalence (BIO 183)


2013 Winners
Tisch Library Undergraduate Research Awards

First year writing
program category
First Place Winner

first year winner
  • Jacob Merrin '16
  • For his paper "Campaign Finance Reform and the Problems with the Citizens United v Federal Election Commission Supreme Court Case" (English 1)

001-099 course category
First Place Winner


001-99 winner
  • Lia Weintraub ‘14
  • For her paper "The Link between the Rockefeller Foundation and Racial Hygiene in Nazi Germany" (History 29)

100-199 course category
First Place Winner


  • Andrew Lang '13
  • For his paper "Maniacs on the Floor? Explaining the Northern Danicing Mania of the Middle Ages and Renaissance" (History 196)

001-099 level course category
Second Place Winner

  • Carlota Fernandez-Tubau Rullo '15
  • For her paper "Action Plan for Preventing Electoral Violence and Instituting Good Governance in Somalia" (Political Science 039)

100-199 level course category
Second Place Winner

  • Hayden Lizotte '15
  • For his paper "Reconciling Influence and Agency: Renewal and Adaptation in Two Colonial Encounters in British India" (Religion 149)

Honorable Mention

  • Rebekah Liebermann '13, Anna Vanderspek '15, Gillian Leitch '13, Jessica Laporte '14, and Mark Rafferty '13
  • For their video "We Be the Niger Delta" (Political Science 138)
  • Karen Chen '13
  • For her paper "Benzodiazepine-Heightened Aggression and Sociability in GABA-A Receptor Point-Mutated Mice" (Biology 193)
  • Paige Bollen '14
  • For her paper "The Mau Mau Rebellion, Kikuyu Women, and the Evolution of Gender Roles" (History 191-AF)


2012 Winners

First year writing program category
First Place Winner

  • Emily McDowell '15
  • For her paper "Faulty Evidence" (English 2)

001-099 level course category
First Place Winner

  • Julia Richieri ‘15
  • For her paper "From Sengoku to Sexy: How Japanese Culture is Preserved in Anime" (Japanese 81)

100-199 level course category
First Place Winner

  • Jacob Denney '13
  • For his paper "The Service of the Mashpee Indians in the American Revolution" (History 193)

001-099 level course category
Second Place Winner

  • Karen Chen ‘13, Khanin Yu ‘13, Avinash Asthana ’12 and Sean Nilan ‘12 (not pictured) For their video "The Critical Period of Language Acquisition" (Psychology 64)

100-199 level course category
Second Place Winner

  • Allister Chang '12
  • For his paper "The Opening of Galleries at the Massachusetts House of Representatives in 1766" (History 193)

001-099 level course category
Honorable Mention

  • Molly Weinstein '14
  • For her paper "Indian Gaming: A 'New Buffalo' or a 'Trojan Horse?': The Socioeconomic Effects of Gaming Enterprises on American Indian Populations" (Political Sciences 13)

001-099 level course category
Honorable Mention

  • Alex Wallach Hanson '14
  • For his paper "The Silver 'Lie:' How Mass Transit Choices Altered Two Communities in Boston" (Political Sciences 13)

100-199 level course category
Honorable Mention

  • Caroline Sherrard '14 and Anna Lyons '15
  • For their paper "The Impact of the 1849 Cholera Epidemic on the Boston Irish" (Sociology/Community Health 108)

100-199 level course category
Honorable Mention

  • Karen Chen '13
  • For her paper "African-American Multiple Birth Infants and Retinopathy of Prematurity" (Biology 193)

100-199 level course category
Honorable Mention

  • Lauren Godles '12
  • For her paper “When The Ties Don’t Bind: Gendered Social Networks Among Latino Immigrants in East Boston” (Sociology 102)